• PL

Skontaktuj się

+48 507 120 130

Niebezpieczny zawód na wysokościach

W budownictwie, energetyce czy przy montowaniu billboardów niemal codziennością jest praca na dużych wysokościach. Wykonując tego rodzaju zawody należy wyróżnić się niemałą odwagą, cierpliwością, a także wiedzą, ponieważ nawet najmniejszy błąd może źle się skończyć. Pracownicy muszą mieć zapewnione maksimum bezpieczeństwa, dlatego na barkach pracodawcy ciąży odpowiedzialność zapewnienia najlepszego specjalistycznego sprzętu. Takim sprzętem są na przykład podnośniki, które zagwarantują pracownikom bezpieczeństwo, a także przyspieszą i ułatwią im pracę.

Rodzaje podnośników

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów podnośników. Niektóre z nich mają podobne zastosowanie, ale mimo to różnią się od siebie w pewien sposób. Pracodawca ma do wyboru zakup lub wynajęcie podnośnika nożycowego, koszowego, teleskopowego czy ładowarki teleskopowej. Wybór jest ogromny, więc decyzja nie zawsze będzie prosta. Przy wyborze podnośnika, warto wiedzieć czym się charakteryzują poszczególne modele oraz jakie jest ich najczęstsze zastosowanie.

 

Podnośnik nożycowy

Jego charakterystyczną cechą jest mechanizm podnoszenia podestu. Podnośnik nożycowy składa się ze skrzyżowanych ramion, które połączone są w ruchomy sposób. Na nich umieszczony jest podest koszowy, w którym mogą znajdować się pracownicy. Zmiana kąta między ramionami podnośnika umożliwia podnoszenie lub opuszczanie podestu w pionie. Podnośniki nożycowe sięgają na wysokość od kilku do kilkunastu metrów, dlatego często wykorzystywane są przy pracach na budowie lub remontu domu, przy podcinaniu gałęzi drzew czy przy myciu okien wysokiego budynku.

Podnośnik koszowy

Podnośnik koszowy, czyli urządzenie dźwignicowe mające postać kosza lub platformy na końcu sięgającego nawet do kilkunastu metrów hydraulicznego ramienia. Często ramię to zamontowane jest na ciężarówce. Wtedy mówi się o podnośniku występującym jako kołowy pojazd mechaniczny. Podnośnik koszowy najczęściej używany jest do czyszczenia okien, w sadownictwie czy do malowania budynków. W wielu przypadkach podnośnik koszowy wykorzystywany jest również przez straż pożarną.

 

Podnośnik teleskopowy

Charakteryzuje się możliwością obrotu nawet o 360 stopni. Po złożeniu członów teleskopowych, ruchomy podest zmniejsza swoje gabaryty i staje się kompaktowy. Natomiast po rozłożeniu ramienia, może on osiągać duże zasięgi boczne. Często mówi się, że ich użytkowanie jest bezproblemowe. Podnośniki teleskopowe zazwyczaj używane są przy skomplikowanych pracach na wysokościach. Najczęściej wykorzystywane są w budownictwie, w różnego rodzaju przemyśle, ale także przy pracach w przestrzeni miejskiej, jak na przykład do podcinania gałęzi drzew, mycia okien wieżowców czy ubierania wysokich choinek na święta.

Ładowarka teleskopowa

Często mówi się, że jest to nic innego jak wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem. Ładowarki teleskopowe zaliczane są do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Są sprzętem uniwersalnym, który sprawdzi się przy niemal każdym zadaniu. Ładowarki teleskopowe charakteryzują się wysoką wydajnością. Maksymalna wysokość, na jaką można podnieść towar wynosi około 30 m. Natomiast udźwig to nawet 22 tony. Oczywiście, wiele zależy od marki oraz modelu urządzenia. Warto jeszcze wspomnieć, że przy zastosowaniu platform roboczych, ładowarkę teleskopową w szybki sposób można przekształcić w podnośnik do pracy na wysokościach. Ładowarki teleskopowe najczęściej wykorzystywane są w rolnictwie, ogrodnictwie, budownictwie oraz przemyśle. Idealnie sprawdzą się przy transporcie ciężkich towarów, ale także przy załadowaniu i rozładowaniu palet.

 

Niezbędny przy każdej pracy na wysokościach

 

Podnośniki są wykorzystywane w wielu branżach, w których praca na wysokościach jest konieczna. Będąc pracodawcą, warto pomyśleć o zakupie lub wynajmie któregoś z podnośników, który najbardziej przyda się podczas codziennych prac. Podnośnik znacząco ułatwi i tak trudną już pracę, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo pracownikom.